Pompy ciepła - instalacja i ogrzewanie

Wykorzystywanie energii z wnętrza ziemi pozwala na skuteczne regulowanie temperatury wewnątrz budynku. Ogrzewanie domu pompą ciepła to coraz częstszy wybór zarówno prywatnych, jak i biznesowych inwestorów. System jest atrakcyjny dla użytkowników głównie ze względu na brak konieczności pozyskiwania surowców palnych. Innowacyjna opcja pozwala na znaczne obniżenie kosztów korzystania z instalacji, a ponadto jest rozwiązaniem przyjaznym środowisku.

Ogrzewanie domu pompą ciepła

Ogrzewanie pompą ciepła – jak to wygląda w praktyce?

Specjalistyczne urządzenia wykorzystuje energię cieplną zgromadzoną w naturalnych pokładach. Zamknięty system wykorzystuje prawa fizyki, dzięki którym możliwy jest przepływ energii ze źródła zlokalizowanego głęboko pod ziemią. W niektórych modelach źródłem może być również woda, powietrza czy nawet ścieki. Do sprawnego działania konieczne jest dostarczenie do sprężarki energii elektrycznej, która jest jedynym stałym kosztem użytkowania tego typu instalacji grzewczej w domu.

Instalacja pompy ciepła – w jakich budynkach warto zdecydować się na tę opcję?

Urządzenie można zainstalować zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Decydują się na nią nie tylko właściciele domów jednorodzinnych, ale również przedsiębiorstwa ceniące sobie ekologiczne rozwiązania. Ogrzewanie tym sposobem może być także wykorzystywane w przypadku nowoczesnych budynków wielorodzinnych. Inwestycja, w zależności od zapotrzebowania budynku na energię, może zwrócić się już w przeciągu kilku lat.

Dom z nowoczesną pompą – ekologia i wygoda

Możliwość zrezygnowania ze standardowych rozwiązań w kwestii pozyskiwania ciepła może mieć pozytywne skutki dla środowiska. Surowce tradycyjnie używane do ogrzewania domów emitują w czasie spalania mnóstwo zanieczyszczeń. Problem ten znika całkowicie w przypadku pozyskiwania energii m.in. z wnętrza ziemi. Ekologiczny charakter instalacji nie jest jednak jego jedyną zaletą. Użytkownicy tego rozwiązania cenią sobie również wygodę obsługiwania urządzenia. Czasy, w których konieczne było ciągłe kontrolowanie działania tradycyjnego pieca, odchodzą w zapomnienie. Pompa nie wymaga nieustannego monitorowania. Wystarczy raz ustawić wybrane parametry, a urządzenie samodzielnie zadba o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach.